Gmina Lędziny, powiat bieruńsko-lędziński

województwo śląskie na mapie Targeo

gmina Lędziny - powiat bieruńsko-lędziński na mapie Targeo

Inne gminy - powiat bieruńsko-lędziński

Gmina Bieruń
Gmina Imielin
Gmina Bojszowy

Inne powiaty - województwo śląskie

Powiat Bielsko-Biała
Powiat częstochowski
Powiat Bytom

Punkty w pobliżu

Orlen na mapie Targeo Orlen, Tyska, Lędziny
Orlen na mapie Targeo Orlen, Tyska, Lędziny
WSPÓLNOTA MIESZKANIOWA NIERUCHOMOŚCI PRZY UL.POKOJU 4 W LĘDZINACH WSPÓLNOTA MIESZKANIOWA NIERUCHOMOŚCI PRZY UL.POKOJU 4 W LĘDZINACH, Pokoju 106, 43-140 Lędziny
WSPÓLNOTA MIESZKANIOWA NIERUCHOMOŚCI PRZY UL.SUCHARSKIEGO 2 W BIERUNIU WSPÓLNOTA MIESZKANIOWA NIERUCHOMOŚCI PRZY UL.SUCHARSKIEGO 2 W BIERUNIU, Pokoju 106, 43-140 Lędziny
GSU Biuro Obsługi Ubezpieczeń GSU Biuro Obsługi Ubezpieczeń, Pokoju 4, 43-143 Lędziny
UMTS Orange UMTS Orange, Pokoju 106, 43-140 Lędziny
Livio Livio, Oficerska 9, 43-140 Lędziny

Najbliższe utrudnienia drogowe

Utrudnienie drogowe Grudziądz, Szkolna (Zakaz ruchu na drodze)
Mapa Targeo

Gmina Lędziny - informacje

Gmina Lędziny - herbWojewództwo: śląskie
Powiat: bieruńsko-lędziński

Lędziny (niem. Lendzin) - miasto w powiecie bieruńsko-lędzińskim w województwie śląskim. Gmina sąsiaduje od północy z Katowicami i Mysłowicami, od wschodu z Imielinem i Chełmem Śląskim, od południa z Bieruniem, natomiast od zachodu z Tychami.

Lędziny leżą na Wyżynie Śląskiej. Lędziny położone są w środkowej części województwa śląskiego, w pewnym oddaleniu od mocno zurbanizowanego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.

W skład Lędzin wchodzi 8 dzielnic: Hołdunów, Świniowy, Ratusz, Smardzowice, Zamoście, Blych, Górki i Goławiec.

Istnieją świadectwa penetracji przez człowieka terenu obecnych Lędzin już w epoce brązu. Archeolodzy wykopali fragmenty naczyń z okresu kultury łużyckiej. W okresie przedchrześcijańskim w granicach obecnego miasta miejsce kultu słowiańskiego na górze Klimont, zwanej niegdyś Piorunową Górką (obecnie na tym miejscu katolicki kościół św. Klemensa). Miejscowość wspomniana przez Jana Długosza, w 1160 roku stanowiła własność rycerza Jaksy z Miechowa, który przekazał ją Benedyktynom. W XIV wieku Lędziny przeszły pod panowanie Czech, od 1742 roku w państwie pruskim. Teren walk z Niemcami w okresie powstań śląskich, szczególnie zaciętych podczas II powstania śląskiego w 1920 roku. Od 1922 roku w Polsce, w czasie okupacji hitlerowskiej na terenie Lędzin istniał podobóz obozu koncentracyjnego Auschwitz (1944-1945). Po wojnie rozwój górnictwa i wzrost liczby mieszkańców, w latach 1966-1975 status samodzielnego miasta. W 1975 r. w wyniku reformy administracyjnej włączone do Tychów, od 2 kwietnia 1991 r. ponownie samodzielne miasto, utworzone na obszarze 3104,48 ha (rozporządzenie Rady Ministrów z 22 XII 1990).

Gmina Lędziny
(Źródło: Wikipedia, licencja: GNU FDL, Autorzy)