gmina Czerwonak - powiat poznański na mapie Targeo
Przejdź na dużą mapęPrzejdź na dużą mapę
Poznaj sposób na uporządkowanie bazy danych adresowych

Gmina Czerwonak

Gmina Czerwonak na mapie Targeo
Województwo wielkopolskie - herbWojewództwo: wielkopolskie
Powiat: poznański

Gmina Czerwonak - gmina wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie poznańskim.

Według danych z 30 kwietnia 20072, gminę zamieszkiwało 23 092 osób, czyniąc ją trzecią pod względem ludności gminą wiejską w Polsce (po gminach Chełmiec i Dębica).

Czerwonak jest typową "sypialnią" Poznania - znajduje się tu kilka dużych osiedli mieszkaniowych (ponad dziesięciotysięczne Koziegłowy są drugą co do liczby ludności wsią w Polsce). Jest to rejon atrakcyjny turystycznie (m.in. ze względu na bliskość Puszczy Zielonki, czy też najwyższego wzniesienia w okolicy jakim jest Dziewicza Góra leżąca 143 m n.p.m. i z której to rozciąga się ładna panorama na północną część Poznania). We wschodniej części wsi Czerwonak, na skarpie pod Puszczą Zielonką, przy trasie Poznań - Wągrowiec zlokalizowany został w latach osiemdziesiątych zespół budynków, stanowiący wraz z pięcioma budynkami zakładowymi przy ul. Słonecznej Osiedle 40-lecia PRL. Charakterystycznymi cechami, które wyróżniają gminę Czerwonak spośród gmin wiejskich są: wysoki stopień urbanizacji oraz wysoka gęstość zaludnienia, wynosząca 280 osób/km2. Na uwagę zasługuje również wysoka lesistość - Park Krajobrazowy oraz Dolina Warty zajmują ponad 39% powierzchni gminy. Większość zachowanych zabytków w gminie to przykłady typowego budownictwa wiejskiego. Na szczególną uwagę zasługuje wieś Owińska z kościołem który projektował współtwórca m.in. Fary Poznańskiej - Pompeo Ferrari, zabudowaniami pocysterskiego zespołu klasztornego i zespołu pałacowego niemieckiej rodziny von Treskow. Przez gminę przebiegają również szlak kościołów drewnianych, szlak cysterski oraz pielgrzymkowy Ottona III, na których zachowało się wiele historycznych budowli.