gmina Lędziny - powiat bieruńsko-lędziński na mapie Targeo
Przejdź na dużą mapęPrzejdź na dużą mapę
Poznaj sposób na uporządkowanie bazy danych adresowych

Gmina Lędziny

Gmina Lędziny na mapie Targeo
Województwo śląskie - herbWojewództwo: śląskie
Powiat: bieruńsko-lędziński

Lędziny (niem. Lendzin) - miasto w powiecie bieruńsko-lędzińskim w województwie śląskim. Gmina sąsiaduje od północy z Katowicami i Mysłowicami, od wschodu z Imielinem i Chełmem Śląskim, od południa z Bieruniem, natomiast od zachodu z Tychami.

Lędziny leżą na Wyżynie Śląskiej. Lędziny położone są w środkowej części województwa śląskiego, w pewnym oddaleniu od mocno zurbanizowanego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.

W skład Lędzin wchodzi 8 dzielnic: Hołdunów, Świniowy, Ratusz, Smardzowice, Zamoście, Blych, Górki i Goławiec.

Istnieją świadectwa penetracji przez człowieka terenu obecnych Lędzin już w epoce brązu. Archeolodzy wykopali fragmenty naczyń z okresu kultury łużyckiej. W okresie przedchrześcijańskim w granicach obecnego miasta miejsce kultu słowiańskiego na górze Klimont, zwanej niegdyś Piorunową Górką (obecnie na tym miejscu katolicki kościół św. Klemensa). Miejscowość wspomniana przez Jana Długosza, w 1160 roku stanowiła własność rycerza Jaksy z Miechowa, który przekazał ją Benedyktynom. W XIV wieku Lędziny przeszły pod panowanie Czech, od 1742 roku w państwie pruskim. Teren walk z Niemcami w okresie powstań śląskich, szczególnie zaciętych podczas II powstania śląskiego w 1920 roku. Od 1922 roku w Polsce, w czasie okupacji hitlerowskiej na terenie Lędzin istniał podobóz obozu koncentracyjnego Auschwitz (1944-1945). Po wojnie rozwój górnictwa i wzrost liczby mieszkańców, w latach 1966-1975 status samodzielnego miasta. W 1975 r. w wyniku reformy administracyjnej włączone do Tychów, od 2 kwietnia 1991 r. ponownie samodzielne miasto, utworzone na obszarze 3104,48 ha (rozporządzenie Rady Ministrów z 22 XII 1990).