gmina Bielawa - powiat dzierżoniowski na mapie Targeo
Przejdź na dużą mapęPrzejdź na dużą mapę
Planowanie i optymalizacja tras dla Twojej branży

Gmina Bielawa

Gmina Bielawa na mapie Targeo
Województwo dolnośląskie - herbWojewództwo dolnośląskie - flagaWojewództwo: dolnośląskie
Powiat: dzierżoniowski

Bielawa (niem. Langenbielau) – gmina miejska w województwie dolnośląskim, w powiecie dzierżoniowskim. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa wałbrzyskiego. Bielawa rozciąga się na długości 12 km wzdłuż potoku Bielawica, na powierzchni ponad 36 km², leży na wysokości 280-345 m n.p.m.

Położone na Przedgórzu Sudeckim, w pobliżu Gór Sowich nad potokiem Bielawica. Na terenie miasta znajdują się Góra Parkowa (455 m n.p.m.) i Łysa Góra (365 m n.p.m.).

Pierwsza udokumentowana forma nazwy miejscowości (Bela) pochodzi z 1288 r. i wskazuje na to, iż pierwotnie była ona nazywana "Białą". Potwierdza to także zapis z 1379 r. (zur Bele). Od XV w. występuje już przystosowana do wymowy niemieckiej forma "Belau" czy "Bielau" (Berlaw 1472, Bylaw 1511). Ostatecznie w XVI w. utrwala się przedrostek "lang" (niem. "długi"), nawiązujący do charakterystycznej rozciągłości geograficznej wsi (8 km) - Langenbilav 1665 r., Langenbielau 1758 r. Jednocześnie lokalnie funkcjonowała dialektowa forma forma Biele.