powiat kolski - województwo wielkopolskie na mapie Targeo
Przejdź na dużą mapęPrzejdź na dużą mapę

Powiat kolski

Powiat kolski na mapie Targeo
Województwo wielkopolskie - herbWojewództwo wielkopolskie - flagaWojewództwo wielkopolskie - mapaWojewództwo: wielkopolskie

Powiat kolski – powiat w Polsce, położony we wschodniej części województwa wielkopolskiego, utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Koło. Powierzchnia powiatu wynosi 1011,03 km², liczba mieszkańców 88 759. Przez powiat przebiega Autostrada A2 oraz krzyżują się linie kolejowe Warszawa - Poznań i Śląsk - Wybrzeże. Głównym zajęciem mieszkańców powiatu jest rolnictwo i przemysł, głównie wydobywczy (sól kamienna), ceramiczny i spożywczy.

Pod względem ukształtowania powierzchni powiat kolski to obszar typowo nizinny. Na jego terenie znajdują się Kotlina Kolska i Wysoczyzna Kłodawska (Nizina Południowowielkopolska) oraz Pojezierze Kujawskie. Najważniejszą rzeką regionu jest Warta oraz jej dopływy Ner, Rgielewka i Kiełbaska oraz przepływająca przez północne krańce powiatu Noteć. Powiat kolski graniczy z powiatami: konińskim, tureckim (województwo wielkopolskie), kutnowskim, łęczyckim, poddębickim (województwo łódzkie), radziejowskim oraz włocławskim (województwo kujawsko-pomorskie).