powiat krapkowicki - województwo opolskie na mapie Targeo
Przejdź na dużą mapęPrzejdź na dużą mapę

Powiat krapkowicki

Powiat krapkowicki na mapie Targeo
Województwo opolskie - herbWojewództwo opolskie - flagaWojewództwo: opolskie

Powiat krapkowicki - powiat w Polsce (województwo opolskie), reaktywowany w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Krapkowice.

Na obszarze powiatu krzyżowały się niegdyś szlaki handlowe: ze wschodu na zachód i z północy na południe (ze Skandynawii na Bałkany przez Bramę Morawską). Mimo istnienia tradycyjnych, silnych więzi gospodarczych między trzema leżącymi w pobliżu siebie miejscowościami: Krapkowicami, Otmętem (teraz dzielnica Krapkowic) i Gogolinem, aż do roku 1956 należały one do różnych powiatów: opolskiego i strzeleckiego.

1 stycznia 1957 roku do gromady Komorniki w powiecie krapkowickim przyłączono wieś Pisarzowice, którą wyłączono z gromady Kierpień w powiecie prudnickim [4]. 1 stycznia 1958 roku Gogolin uzyskał status osiedla [5], którym pozostał do 1 stycznia 1967 roku kiedy to nadano mu prawa miejskie [6]. 31 grudnia 1961 roku osiedle Otmęt (o statusie osiedla od 13 listopada 1954 roku [7]) zostało zniesione przez włączenie jego obszaru do Krapkowic [8]. 18 lipca 1962 roku prawa miejskie otrzymało także osiedle Zdzieszowice [9].