powiat krośnieński - województwo podkarpackie na mapie Targeo
Przejdź na dużą mapęPrzejdź na dużą mapę
Planowanie i optymalizacja tras dla Twojej branży

Powiat krośnieński

Powiat krośnieński na mapie Targeo
Województwo podkarpackie - herbWojewództwo podkarpackie - flagaWojewództwo podkarpackie - mapaWojewództwo: podkarpackie

Powiat krośnieński – powiat w Polsce (województwo podkarpackie), utworzony w 1999 r. w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Krosno.

Powiat położony jest w obrębie trzech jednostek fizjograficznych: Pogórza Karpackiego, Kotliny Jasielsko-Krośnieńskiej, oraz Beskidu Niskiego.

Na północy przeważają łagodne faliste wzniesienia Pogórza, z których największe Sucha Góra (591 m n.p.m.) góruje ponad 300 metrów nad dnem Kotliny Jasielsko–Krośnieńskiej. Od strony południowej rozciągają się pasma Beskidu Niskiego osiągające wysokość ponad 857 m n.p.m. (Góra Kamień). Góry te są łatwo dostępne, lecz omijają je główne szlaki komunikacyjne. Urozmaicona rzeźba terenu powoduje zróżnicowanie klimatyczne z zachowaniem cech klimatu górskiego. Omawiane obszary znajdują się na terenie transformacji mas powietrza o różnych właściwościach fizycznych, z których największe znaczenie mają masy powietrza polarno–morskiego i polarno–kontynentalnego. Obszary pogórzy karpackich leżą w piętrze klimatu umiarkowanie ciepłego, nieco chłodniejszymi obszarami są obniżenia i kotliny śródgórskie. W Beskidzie Niskim występują w zasadzie trzy piętra klimatyczne: piętro chłodne (od +2°C do +4°C), umiarkowanie chłodne (od +4°C do +6°C) i umiarkowanie ciepłe (od +6°C do +8°C), najniższe średnie temperatury występują w styczniu lub lutym, najwyższe w lipcu.