powiat Leszno - województwo wielkopolskie na mapie Targeo
Przejdź na dużą mapęPrzejdź na dużą mapę
Poznaj sposób na uporządkowanie bazy danych adresowych

Powiat Leszno

Powiat Leszno na mapie Targeo
Województwo wielkopolskie - herbWojewództwo: wielkopolskie

Leszno (niem. Lissa) – miasto w województwie wielkopolskim, położone w zachodniej części Polski, pomiędzy dwoma dużymi centrami gospodarczymi – Poznaniem i Wrocławiem. Zamieszkuje je 64 057 mieszkańców na powierzchni 31,9 km², co daje miastu siódmą lokatę pod względem wielkości w województwie[2].

Gęstość zaludnienia na km²: 2007, przyrost naturalny na 1000 mieszkańców 1,5 promila, wskaźnik dla kraju wynosi – 0,3 promila. Saldo migracji w ruchu wewnętrznym -73 / zagranicznym -37 osób.

W orszaku przyszłej żony Mieszka I, Dąbrówki, podążającej z Czech do Polski, znajdował się głośnej sławy rycerz Filip Wieniawita (Pierścień). Mieczysław w dowód uznania zasług Wieniawity, który wyratował Dąbrówkę z opresji, oddał mu we władanie dobra ziemi wschowskiej wraz ze wsią Leszczyną (dzisiejsza ul. Lipowa w Lesznie). Od tej wsi nazwali się Wieniawici Leszczyńskimi. Z czasem stali się Leszczyńscy potężnym rodem magnackim, o którym mówiono: "Kto Leszczyńskich nie zna, ten Polski nie zna.". Z rodu tego pochodził Stanisław Leszczyński - król Polski.