powiat ostrowski - województwo wielkopolskie na mapie Targeo
Przejdź na dużą mapęPrzejdź na dużą mapę
Planowanie i optymalizacja tras dla Twojej branży

Powiat ostrowski

Powiat ostrowski na mapie Targeo
Województwo wielkopolskie - herbWojewództwo wielkopolskie - flagaWojewództwo wielkopolskie - mapaWojewództwo: wielkopolskie

Powiat ostrowski - powiat w Polsce (województwo wielkopolskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Ostrów Wielkopolski.

Za początki powiatu można przyjąć rok 1815 kiedy to pruska administracja przenosi siedzibę powiatu odolanowskiego oraz część instytucji (Sąd Powiatowy, Kasa Powiatowa) do Ostrowa. Nowo tworzone instytucje i obiekty rangi powiatowej powstają od tego momentu już tylko w tym mieście. W roku 1887 z powiatu odolanowskiego wydzielono powiat ostrowski, przy czym granica między nimi biegła południkowo kilka kilometrów na zachód od obecnego centrum Ostrowa. W 1932 roku powiat odolanowski ulega likwidacji i włączeniu do powiatu ostrowskiego. Podczas wojny wcielony do Rzeszy. Przez pewien okres rządził tu Heinz Auerswald. W roku 1948 powiat ponownie podzielono: na powiat ostrowski oraz powiat miejski Ostrów Wielkopolski. Na skutek centralizacyjnej reformy administracyjnej z 1975 roku oba powiaty uległy likwidacji. Jednolity powiat ostrowski został przywrócony reformą z roku 1999. Pierwszym starostą ostrowskim został Andrzej Dera (obecnie poseł PiS). Jego następcą wybranym w 2002 roku i sprawującym funkcję starosty obecnie został Włodzimierz Jędrzejak z SLD.