Gmina Rewal - gmina wiejska w województwie zachodniopomorskim, w północnej części powiatu gryfickiego. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie szczecińskim.
W gminie funkcjonuje także Muzeum Rybołówstwa Morskiego zlokalizowane na terenie wsi Niechorze. Ekspozycję otwarto w czerwcu 1944 roku. Jest ona prezentowana w trzech niewielkich salach oraz w plenerze. Wystawa ukazuje specyfikę zawodu rybaka oraz interesujący wycinek kultury pomorskie. W plenerze prezentowana jest wystawa łodzi rybackich, które przekazali jako dar sami rybacy.
Obszar dzisiejszej gminy Rewal był zamieszkiwany w pierwszych wiekach naszej ery przez Wandalów, a następnie przez Wendów. W X wieku przyłączono te ziemie do Polski[potrzebne źródło]. Następnie od roku 1181 roku były lennem niemieckim. W 1630 roku ziemie te zajęli Szwedzi, którzy panowali tu aż do 1811 roku, kiedy to obszar gminy zaczął należeć do Prus. W XIX wieku na tych terenach przebywały oddziały Napoleona. Duży napływ turystów rozpoczął się w 1896 roku, kiedy otwarto kolej wąskotorową. Turystyka na tych terenach rozwijała się dynamicznie na początku XX wieku oraz w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej obszar gminy należy do Polski i jest częścią gminy Karnice[3]. W 1973 roku powstaje gmina Rewal[4], której granice, pomimo zmian podziału administracyjnego Polski, są takie same do dziś.