Województwo śląskie (Województwo Śląskie - osoba prawna) - jedno z 16 województw, jednostka samorządu terytorialnego i jednostka podziału administracyjnego Polski, obejmująca historyczne ziemie Górnego Śląska i Małopolski, w tym Zagłębie Dąbrowskie i Zagłębie Krakowskie.
Województwo śląskie jest jedynym województwem w Polsce, w którym jest więcej powiatów grodzkich (19) niż powiatów ziemskich (17).
W latach międzywojennych istniało autonomiczne województwo śląskie, które było najmniejszym, ale najbogatszym regionem II Rzeczypospolitej. Obejmowało ono wszystkie historyczne ziemie Górnego Śląska, które znalazły się w Polsce (np. Katowice, Rybnik, Lubliniec, Bielsko, a więc z pominięciem np. Sosnowca, Częstochowy, Białej obecnie znajdujących się w granicach województwa). Z dniem 1 września 1939 roku, a więc w pierwszym dniu wojny zajęte przez hitlerowców województwo przestało istnieć i zostało wcielone bezpośrednio do Rzeszy. Katowice stały się wtedy stolicą Rejencji Górnośląskiej (stolicę przeniesiono z Opola). Miasta Zagłębia Dąbrowskiego natomiast zostały wcielone do Generalnej Guberni. Później wszystkie ziemie obecnego województwa śląskiego zostały wcielone do Rzeszy. Częstochowa należała do Generalnego Gubernatorstwa. Po wojnie, w latach 1945-1950 istniało województwo śląsko-dąbrowskie, którego obszar tylko częściowo pokrywał się z dzisiejszym województwem śląskim. W 1950 podzielono je na województwa katowickie i opolskie.