Teatr Studio stanowi część Centrum Sztuki STUDIO jednego z najciekawszych ośrodków kulturotwórczych w Polsce. Ośrodek ten prowadzi zróżnicowaną działalność artystyczną obejmującą wiele dziedzin sztuki: teatr, plastykę, muzykę, film, performance, a także formy interdyscyplinarne. Jest miejscem poszukiwań twórczych, w którym na co dzień spotykają się ze sobą i z odbiorcami najwybitniejsi artyści polscy: malarze, aktorzy, muzycy, reżyserzy, graficy, dyrygenci, literaci, kompozytorzy, fotografowie i inni. Unikalną pozycję STUDIO wyznacza zarówno jego rodowód jak i działalność łącząca twórczość z szeroko rozumianą promocją.
Założycielem Centrum Sztuki STUDIO był Józef Szajna, który w socrealistycznym Pałacu Kultury i Nauki, w sercu Warszawy, w salach dawnego Teatru Klasycznego, stworzył w 1971 roku Teatr STUDIO - jeden z najbardziej nowatorskich teatrów eksperymentalnych w tej części Europy, zwany teatrem narracji plastycznej; od lat osiemdziesiątych działa on jako istotna część Centrum Sztuki STUDIO im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, powołanego na patrona tej instytucji malarza, dramaturga, filozofa, ekscentryka i awangardysty tworzącego w okresie międzywojennym; jest to postać dla STUDIO symboliczna ze względu na wszechstronność zainteresowań.
W roku 1982 dyrektorem artystycznym teatru został Jerzy Grzegorzewski. Grzegorzewski, podobnie jak jego poprzednik, należał do artystów, dla których punktem wyjścia jest w dużej mierze przestrzeń sceniczna, obraz, symbol i gest. Za jego kadencji Studio nie zatraciło więc swojego specyficznego, plastycznego charakteru. Znów było sceną autorską i eksperymentalną. Jednak tym razem kształtowaną przez artystę, który jest przede wszystkim inscenizatorem-reżyserem harmonijnie łączącym aktorstwo z muzyką i plastyką. Czas działalności Grzegorzewskiego w Studio to okres otwarcia się teatru na widowisko, poszerzenie repertuaru, sięgnięcie po klasykę dramatu w nowym, nieszablonowym ujęciu.
W 1997 nowym szefem artystycznym teatru zostaje Zbigniew Brzoza. Pod jego dyrekcją Studio prezentuje i promuje najnowszą dramaturgię polską i zagraniczną. Brzoza wprowadza na sceny literaturę węgierską - Janosa Hay'a (Geza-dzieciak"), Petera Karpati ("Superheterodyna") czy Zoltana Egressy (telewizyjna wersja spektaklu "Portugalia"). Ponadto - w repertuarze Teatru STUDIO miały miejsce premiery, które krytycy zaczęli nazywać "nowym nurtem". Sam Brzoza powiedział o tych przedstawieniach: "Zależy mi, aby w naszym repertuarze pojawiały się spektakle - oczywiście nie może to być jedyny nurt - które uwrażliwiają na słabszych, na ludzi cierpiących". Mowa o nagrodzonej Pulitzerem sztuce "Dowcip" autorstwa Margaret Edson, w której główną rolę grała Teresa Budzisz Krzyżanowska, "Muzyce ze słowami" w wykonaniu Jana Peszka i Marii Peszek oraz "Małej Steinberg", monodramie Krystyny Jandy. Każda z nich opowiada o ludziach dotkniętych chorobą.
Osobnym wątkiem w pracy STUDIO jest prezentacja dokonań teatru środkowo i wschodnioeuropejskiego - przede wszystkim teatru litewskiego (przedstawienia Rimasa Tuminasa i Oskarasa Koršunovasa) oraz węgierskiego (przedstawienia Gábora Zsámbéki). Od 2001 roku STUDIO prowadzi cykl seminariów poświęcony nowemu teatrowi europejskiemu, a także warsztaty teatralne. Bierze także regularnie udział w międzynarodowych festiwalach - w ostatnich latach m. in. w Sztokholmie, Wilnie, Budapeszcie, Stuttgarcie i Monachium.
W skład zespołu artystycznego teatru Studio wchodzą najlepsi polscy aktorzy między innymi: Ewa Błaszczyk, Agnieszka Grochowska, Edyta Jungowska, Joanna Trzepiecińska, Krzysztof Majchrzak. Stale współpracują: Krystyna Janda, Krzysztof Kolberger, Jan Peszek, Michał Żebrowski
Obok Teatru STUDIO, w strukturze Centrum Sztuki STUDIO działa Galeria STUDIO, Pracownia Filmowa oraz orkiestry: Sinfonia Varsovia, Polska Orkiestra Kameralna, Penderecki Festival Orchestra. Odrębnym działem zajmującym się promocją artystów i ich dzieł jest Impresariat STUDIO.
SALE
GALERIA GÓRNA - z przeznaczeniem na kameralne wydarzenia, Wigilię, poczęstunki, wieczory literackie...
pow. 104 m2 - do 100 osób
FOYER DOLNE - z możliwością instalacji materiałów promocyjno-reklamowych: banerów, standów itp. pow. 200 m2
SZATNIA
pow.41 m2 - na ok. 300 miejsc
FOYER GÓRNE - dogodne do organizacji wystaw oraz poczęstunków w przerwach spotkań, obrad, konferencji
Pow. 200 m2
350 osób
bezpośrednio przed dużą salą widowiskową
GŁÓWNA SALA TEATRALNA - możliwość organizowania konferencji, sympozjów, dużych form teatralnych, koncertów...
pow. sceny 180 m2 (15 x 12m)
widownia na 300 osób
płyta obrotowa na scenie (średnica 9 m)
kulisy o powierzchni 100 m2
KAMERALNA SALA TEATRALNA - z przeznaczeniem na realizację małych form teatralnych, kameralnych odczytów, konferencji i prezentacji
pow. sceny i widowni 315 m2
widownia na 120 osób
własne oświetlenie i nagłośnienie
GALERIA DOLNA - możliwość organizacji spotkań okolicznościowych, bankietów, odczytów, prezentacji, wystaw, konferencji...
pow. 133m2
50/100 osób
80 krzeseł
Dodatkowe numery telefonów
tel: 022- 656 69 41 - kasa
tel: 022- 656 69 87 - rezerwacja
tel: 022- 620 21 02 - biuro obsługi widowni
"