powiat toruński - województwo kujawsko-pomorskie na mapie Targeo
Przejdź na dużą mapęPrzejdź na dużą mapę

Powiat toruński

Powiat toruński na mapie Targeo
Województwo kujawsko-pomorskie - herbWojewództwo kujawsko-pomorskie - flagaWojewództwo: kujawsko-pomorskie

Powiat toruński - powiat w Polsce (województwo kujawsko-pomorskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Siedzibą powiatu jest miasto Toruń, który jako powiat grodzki nie wchodzi w jego skład. Największe rzeki to Wisła oraz jej prawy dopływ Drwęca. Przez powiat przebiega planowana trasa autostrady A1, a także droga krajowa nr 1 Gdańsk-Katowice.

Warszewice-Pałac dawniej gdzie mieszkała rodzina Zawiszy Czarnego Obecnie szkoła której patronem jest słynny Zawisza Czarny

Transportem osobowym na terenie powiatu toruńskiego zajmuje się kilku przewoźników. Największym z nich jest prywatna spółka PKS Connex Sp. Z O.O. która powstała 1 lipca 2004 roku po zprywatyzowaniu dawnego państwowego PKS Toruń powstałego 1 stycznia 1950 roku. PKS Connex dysponuje ponad 100 autokarami i busami dzięki czemu transport publiczny w powiecie toruńskim funkcjonuje w sposób dobry. Poza PKS w powiecie sa też i inne prywatne firmy transportowe zajmujące się komunikacją w obrębie powiatu. Są to: ALinia prywatna firma zajmująca się transportem na trasie pomiędzy Toruniem a ościennymi gminami przylegającymi do Torunia, Trans-Tur, Trans-Tom i Hanvan Ci przewoźnicy zajmują się transportem między Toruniem a Chełmżą.