gmina Trzciana - powiat bocheński na mapie Targeo
Przejdź na dużą mapęPrzejdź na dużą mapę

Gmina Trzciana

Gmina Trzciana na mapie Targeo
Województwo małopolskie - herbWojewództwo: małopolskie
Powiat: bocheński

Gmina Trzciana to gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie bocheńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie tarnowskim.

Gmina powstała w 1934 roku i istniała do 24 października 1972 roku (w latach 1950-1972 jako gromada) kiedy to (mimo licznych protestów) została połączona z gromadą Żegocina tworząc gminę Trzciana-Żegocina. W 1976 zmieniono nazwę gminy na gminę Żegocina. W lipcu 1993 zawiązał się w Trzcianie Społeczny Komitet na Rzecz Reaktywowania Gminy Trzciana, który doprowadził do reaktywowania gminy z dniem 1 stycznia 1995 roku.

Obszar gminy leży w Karpatach Zachodnich i przynależy do dwóch jednostek geograficznych: Pogórza Wiśnickiego i Beskidu Wyspowego. Większa część terenów gminy leży na obszarze Pogórza Wiśnickiego, które jest częścią Pogórza Zachodniobeskidzkiego, a to z kolei Pogórza Karpackiego. Krajobraz jest typowy dla pogórza – łagodne stoki o wysokości do 390 m n.p.m., poprzecinane licznymi potokami spływającymi z obu stron do rzeki. Potoki te często tworzą strome jary, zwykle zadrzewione na całej długości. Skrajny, południowy obszar gminy (część wsi Kamionna) należy do Beskidu Wyspowego. Są to północne, w górnej części całkowicie zalesione stoki Kamionnej (801 m n.p.m.) i Pasierbieckej Góry – (764 m n.p.m.)