Gmina położona jest na Równinie Gryfickiej. Przez gminę i miasto przepływa rzeka Rega dostępna dla kajaków od Reska do jej ujścia w Mrzeżynie.
Gminę zamieszkuje 38,8% ludności powiatu. Na 1 km2 przypada 90 osób - tym samym jest to gmina o największej gęstości zaludnienia w powiecie.
Największą atrakcją turystyczną jest linia kolei wąskotorowej oraz skansen pomorskich kolei wąskotorowych w Gryficach. Jest to jedyna kursująca jeszcze kolej tego typu. Tereny leśne zajmują 22% powierzchni gminy, a użytki rolne 67%.
Obszar gminy Gryfice znajduje się w północnej części wału pomorskiego, w strefie jednostki strukturalnej bloku Gryfic. Jednostka ta charakteryzuje się stosunkowo wysokim położeniem osadów jury dolnej (antyklina Gryfic). Zalegają one na wysokości do 10 m n.p.m. (rejon Rzęsina i Trzygłowa oraz Wołowca i Ościęcina). Strop osadów jurajskich układa się na wysokości od 11 m n.p.m. do 120 m.p.p.m. Jest więc silnie urozmaicony, a to głównie za sprawą przebiegu głębokiej kopalnej doliny (subglacjalno–rzecznej) na linii Gardomino - Kołomąć - Kukań - Witno - Ciećmierz, z dopływami na linii Upadły - Wołczyno, Niekładź - Niedźwiedziska i Stuchowo – Ciećmierz. Na osadach z tego okresu bazuje szereg ujęć wód podziemnych, dostarczając wody wysokiej jakości.