powiat koszaliński - województwo zachodniopomorskie na mapie Targeo
Przejdź na dużą mapęPrzejdź na dużą mapę
Poznaj sposób na uporządkowanie bazy danych adresowych

Powiat koszaliński

Powiat koszaliński na mapie Targeo
Województwo zachodniopomorskie - herbWojewództwo zachodniopomorskie - flagaWojewództwo zachodniopomorskie - mapaWojewództwo: zachodniopomorskie

Powiat koszaliński - powiat w Polsce (województwo zachodniopomorskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Koszalin. Powiat położony jest na Wybrzeżu Słowińskim oraz na Równinie Białogardzkiej i Równinie Słupskiej. Powiat posiada dużą nadmorską bazę wypoczynkową (gm. Mielno), liczne gospodarstwa agroturystyczne, a w części południowej dominuje przemysł drzewny. Miasto Koszalin jest powiatem grodzkim i nie wchodzi w skład powiatu koszalińskiego.

Klimat powiatu koszalińskiego cechuje się dużą zmiennością frontów atmosferycznych. Stanowią one efekt naprzemiennego oddziaływania morskich i kontynentalnych mas powietrza. Skrajnie niekorzystne długotrwałe dominacje jednego z nich w okresie wegetacji roślin dają nadmiernie mokre lub suche lata, co przy obecnej infrastrukturze technicznej rolnictwa powoduje zmienność poziomu osiąganych plonów, jak i ich jakość.