powiat zwoleński - województwo mazowieckie na mapie Targeo
Przejdź na dużą mapęPrzejdź na dużą mapę

Powiat zwoleński

Powiat zwoleński na mapie Targeo
Województwo mazowieckie - herbWojewództwo mazowieckie - flagaWojewództwo mazowieckie - mapaWojewództwo: mazowieckie

Powiat zwoleński - powiat w Polsce (województwo mazowieckie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Zwoleń.

31 grudnia 1961 roku zniesiono gromadę Paciorkowa Wola (włączono do gromad Czarnolas, Policzna, Strykowice Górne i Grabów nad Wisłą) [3].

1 stycznia 1970 roku siedzibę gromady Strykowice Górne przeniesiono ze Strykowic Górnych do Zwolenia a nazwę gromady zmieniono na gromada Zwoleń [5].

Po reformie administracyjnej obowiązującej od 1 czerwca 1975 roku terytorium zniesionego powiatu zwoleńskiego włączono do nowo utworzonego województwa radomskiego [7]. Wraz z reformą administracyjną z 1999 roku przywrócono w województwie mazowieckim powiat zwoleński o kształcie i podziale administracyjnym identycznych do tych z 1975 roku [8] (jedynie miasto i gminę Zwoleń połączono 1 stycznia 1992 roku we wspólną gminę miejsko-wiejską Zwoleń [9]). Porównując obszar dzisiejszego powiatu zwoleńskiego z obszarem z 1954 roku można zauważyć że niektóre tereny znajdują się obecnie w powiatach kozienickim, radomskim i lipskim.